Németek és németalföldiek a Kárpát-medencében – Hungarikumokkal a világ körül 8/1.
A nyolcadik évad első epizódjában négy külföldi származású személyt mutatnak be, akik a Kárpát-medencében leltek otthonra.
Melyik szettje volt a legemlékezetesebb? Milyen színek állnak jól neki? Melyek az előnyös darabok az államfőnek? Ezúttal a fél éve hivatalban lévő Novák Katalin stílusát elemeztük Kovásznai Andreával a Kifutóban!
Kovásznai Andrea és Szalai Laura írása
„A magyar közéletben a nők sokáig alulreprezentáltak voltak, ezért különösen örvendetes, hogy az elmúlt években egyre több nő vállal politikai szerepet. Nincs könnyű dolguk, hiszen jobban kell magukat képviselni a férfiak által dominált hatalmi struktúrában. Bár az öltözködés terén sokkal több lehetőségük van, őket jobban monitorozzák e tekintetben is – eközben a férfiaknak elég egy pár jól szabott öltöny, szép ing és nyakkendő az ideális megjelenéshez” – fogalmaz lapunknak Kovásznai Andrea. Hozzáteszi, fontos, hogy egy női politikus megjelenése ne legyen táptalaja a szexizmusnak, ám az sem feltétlenül jó, ha valaki túl konzervatív megjelenésű, ráadásul sok esetben elvárás, hogy valamilyen egyéni imázsüzenete is legyen.
„Összességében úgy látom, a magyar politikusnők nehezen tudnak üzenetet közvetíteni a megjelenésükkel, mivel a férfidomináns politikában annyira nagy hangsúlyt fektetnek a véleménynyilvánításra, hogy – érhető módon – kockázatkerülők lettek, nem merik bevállalni az öltözködésen keresztül való kommunikálást” – mutat rá, megjegyezve, eközben a magyar női politikusok okosak, kemények, érdemes lenne kifejezniük a személyiségüket az öltözködésükön keresztül.
Rátérve Novák Katalinra, Kovásznai Andrea elmondja:
„Az elnök asszony érzékelhetően nem akar feltűnést kelteni a megjelenésével, nem szeretne túlságosan kitűnni a tömegből, öltözéke letisztult, konzervatív irányvonalat képvisel, teljesen manírmentes, és előszeretettel viseli a magyar divattervezők ruháit, ezzel is támogatva a hazai szakmát. Tudatosan több alkalommal is visel egy-egy ruhadarabot, ezáltal érzékelhetően törekszik a jól variálhatóságra” – hívja fel a figyelmet a szakértő, aki egyébként a hetilapunk számára idén januárban készült elnökjelölti interjú fotózása során közreműködött Novák Katalin szettjeinek kiválasztásában.
Novák Katalin beszédet mond a Budapesti Corvinus Egyetem tanévnyitó ünnepségén (MTI/Bruzák Noémi)Kovásznai Andrea úgy látja, általánosságban kihívást jelent a protokollstábok számára, hogy miként lehet olyan imázst kialakítani egy magasrangú női politikusnak, amely egyszerre egy magabiztos, erőteljes, hiteles, önazonos és karizmatikus nőt láttat, ugyanakkor nem kelti az arrogáns, fennhéjázó személyiség benyomását. Egy köztársasági elnök egyúttal az országimázst képviseli a megjelenésével, ami ugyancsak nem egyszerű a gyakorlatban, egy sor írott és íratlan szabálynak kell megfelelni, mindeközben tekintélyt is kell kölcsönöznie a megjelenésének.
„Nem könnyű ilyen elvek mentén imázst kialakítani, de számos olyan női politikus van, akinél a hagyományos, konzervatív irányvonalú öltözéket úgy alakították át, hogy egyidejűleg a saját stílusát is megteremtsék: ahogyan korábban szó volt róla, Margaret Thatcher volt brit kormányfő például ugyancsak szűk keretek között mozgott, mégis a jellegzetes frizura, az elmaradhatatlan gyöngysor, a nagymasnis blúzok attribútumként funkcionáltak rajta” – mutat rá Kovásznai Andrea.
A stílustanácsadó szerint Novák Katalin számára leginkább a szoknyás kosztümök vagy a komplé – egyberuha, hozzá passzoló, azonos anyagból készülő blézerrel – áll a legjobban.
„Nagyon tetszett a magyar derbyn viselt kosztümje, amelyben egy finom eleganciát testesített meg,
s a színkarakteréhez, alkatához is passzolt. A derékhangsúlyos pánt kifejezetten előnyös volt számára, és a szettet megkoronázta a kis kalap, a frizurája és a sminkje. Szerintem ezt a vonalat gyakrabban kellene képviselnie” – hívja fel a figyelmet. A szakértő úgy látja, hogy a nadrágkosztümök kissé maszkulin hatásúak rajta, mivel „ő egy igazi nő a kék szemével, hosszú, sötét hajával, hozzá a mosolyával”, így sokkal jobban passzolnak hozzá a nőies ruhák.
Kovásznai Andrea úgy véli, a stylist- és a protokollstábja nincs mindig tisztában az elnök asszony színkarakterével, pedig szerinte fontos lenne, hogy a saját színei jelenjenek meg a ruhaválasztásban. „Novák Katalinnak a hideg színek állnak jól, a teljes skála meghatározásához azonban szükség lenne a színtipizálásra” – mutat rá. A szakértő figyelmeztet, hogy egy köztársasági elnök nem hordhat bizonyos színeket, mintás darabokat; harisnyát minden esetben viselnie kell, a szoknya hosszának pedig mindig a térd alá kell érnie egy-két centiméterrel. „Novák Katalin szoknyái általában térd felett érnek véget, amit azonban megértek, mivel nagyon jó lábai vannak, így igyekeznek ezt az előnyt kidomborítani” – hangsúlyozza.
Kovásznai Andrea kitér arra is, felháborítónak tartja, amikor női politikusok megjelenésével kapcsolatban
„tiszteletlen és arrogáns hangnemet ütnek meg” – mint ahogyan a közelmúltban Náray Tamás divattervező és Lakatos Márk stylist szólt Novák Katalinról.
„Kijár a tisztelet a nőnek és a háromgyerekes édesanyának, senki nem engedheti meg, hogy a keresztnevén, becézgetve szólítson meg és kritikán aluli hangnemben minősítsen egy női politikust. Ráadásul ahogy kifejtettem, sehol, így Magyarországon sem az elnök választja meg a ruhatárát, tisztségéből fakadóan stílus- és protokoll szakértők csapata van mellette, az ő feladatuk, hogy a megjelenés tökéletes legyen. Így akár egy darab fazonjánál, akár egy nem megfelelő anyagválasztásnál valójában a háttérstábot illetheti a kritika” – mutat rá.
Visszatérve a színekre, a stílustanácsadó elmondja, a hófehér – ami bizonyos országokban a gyász színe –, a fekete, a piros és a citromsárga tabunak számít, ezeket nem illik viselni a protokoll szerint. Egyébként Diana hercegnő volt az első, aki lazított a protokollszabályokon: például a 40 fokos hőségben nem volt hajlandó harisnyát felvenni, s ő kezdett el először fekete ruhát viselni, amely ráadásul még a vállát is megvillantotta. „Azóta többen követni kezdték Dianát, tehát mostanra kevésbé kőbe vésettek a szabályok” – jegyzi meg. Hozzáteszi, nem csak ő volt úttörő a brit királyi családban: II. Erzsébet bár mindig konzervatív kosztümöket hordott, elsőként merte vállalni az energikus, élénk, neon színek viseletét.
Azt ugyanakkor Kovásznai Andrea hangsúlyozza: bár a divatvilág folyamatosan változik, egy államfő számára nem követendők a legfrissebb trendek, hiszen megjelenésének a következetesség érzését kell keltenie.
Nyitókép: Novák Katalin köztársasági elnök a Magyar Póni Derby résztvevőivel a 100. Magyar Derbyn Budapesten, a Kincsem Parkban 2022. július 3-án (MTI/Balogh Zoltán)